DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ (DPF) NEDİR?

 

Dizel partikül filtresi (DPF) Euro 5 motorlarla birlikte ülkemizde zorunlu hale gelmiştir. Dizel Partikül Filtresinin içinde değerli metaller bulunmaktadır. Bu metaller (SiC) diye adlandırılan Silisyum Karbürlerdir. DPF’nin temel işlevi, motordan gelen ve çevreye zararlı olan yanmamış hidrokarbonları (HxCx) hapsetmesidir. Dizel Partikül filtresinin içi aşağıda ki fotoğrafta da göreceğiniz üzere bal petekleri şeklindedir. Böylelikle motordan gelen siyah parçacıklar (yanmamış hidrokarbonlar) bal peteği şeklindeki filtrelere hapsolurlar. Bu filtreler yanmamış kurumların geçemeyeceği kadar dar bir yapıdadır.

Dizel Partikül Filtresi Nedir- Dpf Nedir - Dizel Partikül Filtresi - Dpf İptali - Dizel Partikül Filtresi Temizleyici - Dizel Partikül Filtre ikaz lambası - Dpf -Dizel Partikül Filtresi Kurum - Dizel Partikül Filtresi Fiyat - Dpf Fiyat - Dpf İptali - DPF Nasıl - DPF sıvısı - Dizel Partikül Filtre Würth - Dizel Partikül Filtresi Temizleme - Dpf Temizleme - Partikül Filtre - Dizel Partikül Filtresi Rejenererasyonu - Dizel Partikül Temizleyici - Dizel Partikül Filtre Kurum - Dpf Kurum

DPF, yanma sonrası ortaya çıkan kurum ve zararlı gazları tutmak için tasarlanmış dizel motorların egzoz sistemlerine entegre bir parçadır.Bu parça katalitik konvertörün arkasındadır, bazen de turbonun altında. DPF’de 3 sensör mevcuttur, Bu Sensörler;

 

    • Hava basınç sensörleri (demir çubuklar)

    • Sıcaklık sensörü

 

Sensörler yardımıyla dizel partikül filtresinde olan biten ne varsa ECU’ya yani beyine bildirilir. Misal olarak dizel partikül filtreniz tıkanmaya başladı, burada devreye hava basınç sensörleri giriyor.Filtrenin başında olan basınçla, filtrenin çıkışında olan basıncı karşılaştırıp dolu olup olmadığını algılar ve bunu beyine bildirir. Beyin de DPF arıza ışığını yakarak sizi uyarır. Siz de bu işlemden dolayı DPF’nizin tıkalı yani temiz olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

 

Dizel Partikül Filtresi Ya Olmasaydı?

 

Yolda yürüdüğümüzde bir eski kamyon geçer yanımızdan. Bir bakarız ki egzozundan siyah dumanlar fışkırıyor. Herkes bu dumandan uzaklaşmaya çalışır değil mi? Çünkü kamyon DPF’sini sökerek iptal ettirdiğinden dolayı siyah duman atıyordur ve bu zararlı gaz direk doğaya salınıyordur. Bir anımı paylaşayım müsade ederseniz. Küçükken köy yollarında çok yolculuk yapardık. Köy arabaları herkesçe malum, arkada fosur fosur siyah duman. Sırf bu sebeplerden dolayı hep köy arabalarına binmekten çekinirdim.Belki de siyah dumana olan nefretimden dolayı bugün www.partikultemizleme.com‘u kurmuş bulunmaktayım.

 

Tekrardan konumuza dönersek; Yanmamış hidrokarbonlar DPF’de birikerek çevreye atılması engellenmiş olunur.Kurumların çevreye atılması engellenerek insan sağlığına zararı önlenir.Eğer dünyadaki tüm araçlar DPF iptali yapmış olsalardı, akciğer kanser oranları çok yüksek boyutlara çıkabilirdi.

Dizel Partikül Filtresi - Dpf Nedir - Dizel Partikül Filtresi Nedir - Dpf İptali - Dizel Partikül Filtresi Temizleyici - Dizel Partikül Filtre ikaz lambası - Dpf -Dizel Partikül Filtresi Kurum - Dizel Partikül Filtresi Fiyat - Dpf Fiyat - Dpf İptali - DPF Nasıl - DPF sıvısı - Dizel Partikül Filtre Würth - Dizel Partikül Filtresi Temizleme - Dpf Temizleme - Partikül Filtre - Dizel Partikül Filtresi Rejenererasyonu - Dizel Partikül Temizleyici

 

 

DPF Temizliği? 

 

Her ne kadar DPF motordan gelen zararlı gaz ve partikülleri %80′e yakın temizleyerek dışarı atsa da bu parça bir zaman sonra tamamen dolar ve gösterge üzerinde bulunan bir uyarıyla sürücüyü ikaz eder. Araç üreticileri bu parçayı belli aralıklarla yüksek sıcaklık üreterek (pasif rejenerasyon ile) kendisini temizlemesi için tasarlamışlardır ancak, bir süre sonra filtrenin tam dolması ile bu yöntem işe yaramaz hale gelir.

 

Genel olarak DPF şu nedenlerden dolayı tıkanır;

  • Aracın devirsiz kullanımı
  • Kısa yollarda ve trafikte araç sürüşü
  • Motor yağından kaynaklanan kül
  • Motor’dan gelen kirli parçalar
  • Kalitesiz yakıt..

 

Daha fazlası için Dizel Partikül Filtresi Neden Tıkanır adlı yazımıza göz atabilirsiniz